Uluslararası Çalışma Örgütü’ne (ILO) göre dünyada her 15 saniyede bir işçi iş kazaları ya da mesleki hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor. Bu, senede 2.3 milyon işçinin hayatını kaybetmesi anlamına geliyor. Yine her 15 saniyede 153 işçi, iş kazasına maruz kalıyor.

Türkiye’de işçi ölümleriyle ilgili resmi verilere Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) istatistiklerinden ulaşmak mümkün. Ancak SGK’nın iş kazaları ve iş hastalıklarıyla ilgili istatistiklerinde sınırlı sayıda vakanın kayıt altına alındığı, bunun sebebinin de sadece hizmet akdi ile çalıştırılanları, dolayısıyla çıraklar ve kendi hesabına çalışanları hesaba katmadığı yönünde eleştiriler var. Üstelik SGK’nın İstatistik Yıllıkları arasında henüz 2015 yılına dair veriler olmadığı için analizimizde SGK verilerinden faydalanamıyoruz.

Bunun yerine kaynak olarak basın takibi, işçi örgütlerinden ve işçi yakınlarından gelen bilgilerle sürekli güncellenen veriler sağlayan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin verilerinden faydalanıyoruz. Bu kaynağa göre 2016 Ocak ayında hayatını kaybeden en az 110 işçi var.