2012 yılında TBMM de kabul edilen 6360 sayılı kanun ile kurularak Çorlu ilçesinden ayrılan Ergene ilçesi 58.000 e yaklaşan nüfusu ile önemli bir bölgedir. Ergene İş güvenliği artan nüfus sayısına paralel olarak Ergene ilçesinin önemli konularından bir olarak gelmektedir.

Ergene, sahip olduğu Organize sanayi bölgesi, ilçede yer alan bir çok sanayi kuruluşu ve çok sayıda işletmenin bulunduğu bir bölgedir. Bölgede artan işçi sayısı Ergene’de İş güvenliği konusunda dikkatlice çalışılmasını gerektirmektedir.

Firmaların, sanayi kuruluşlarının Ortak Sağlık Güvenlik Birimi ile çalışmaları önemlidir. İşçilerin sağlığının korunması ve işyerinde oluşabilecek kazaların önüne geçilebilmesi adına Çorlu OSGB firmamız Ergene bölgesinde yerel yönetimler ve ticaret sanayi odaları ile işbirliği halindedir.

Ergene ‘de en çok rastlanan İş güvenliği ihlalleri nelerdir?

Ergenin nüfusunun büyük bir bölümü geçimlerini çevredeki sanayi kuruluşlarında ve işletmelerde çalışarak sağlamaktadır. Çalışanları konforlu bir hayat sürmeleri işyerlerindeki risklerin azaltılması ile ilgilidir. İş güvenliği uzmanlarımız Ergene’de çalıştığımız birçok firmada işçilere nasıl daha güvenli bir iş ortamı oluşturulabiliri anlatmak adına çeşitli toplantılar yapmaktadırlar.

Ergene bölgesinde uzmanlarımızın en çok rastladığı İş güvenliği ihlalleri arasında sayabileceklerimiz;

  • İş güvenlik ekipmanlarının kullanılmaması, eksik kullanılması ve bazı firmalarda hiç kullanılmaması. İş güvenlik ekipmanların işveren tarafından yeterince dağıtılmıyor olması, işçinin bilgisiz olması, işçinin ekipmanları kullanmak istememesi karşılaştığımız durumların başında gelir.
  • İşverenin çalıştığı OSGB firmalarının verdikleri hizmeti sadece işvereni yasal sorumluluktan kurtarmaya çalışarak tabiri caizse göstermelik olarak yapmaları,
  • İşçinin yoğun çalışma saatleri sebebiyle sağlık hizmetlerine yeterince zaman ayıramaması , oluşan sağlık sorunlarının geç fark edilmesi ya da fark edilememesi sayılabilir.
  • Yoğun çalışma saatleri sebebiyle yorgunluk, dikkatsizlik gibi durumların ortaya çıkması ve bu sebeple oluşan iş kazaları,
  • İşyerinde kullanılan makine, araç ve gereçlerin yetkisiz elemanlarca kullanılması sonucu ortaya çıkan üzücü durumlar.

Ergene’deki  iş yerlerinin İş kazaları yaşamaması için yapması gerekenler nelerdir ?

İş güvenliği önemli bir konudur bu sebeple ilk yapılması gerekenlerden biri iş güvenliğini ciddiye almaktır. İşyerlerinde oluşabilecek kazaların işçilerin yaralanması, sakat kalması ve hatta ölümle sonuçlanabileceği gerçeği her zaman göz önünde tutulmalıdır. Bunun yanı sıra oluşan kazalarda işveren için de yüksek tazminat ve cezaların ortaya çıkabileceği, iş gücü kaybı ve maddi kayıplara yol açılabileceği hatırlanmalıdır.

İş kazaları için yapılacak en doğru iş, alınacak önlemlerin uzman bir Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi tarafından sağlanması olacaktır. Ergene bölgesinde ihtiyaç duyacağınız her türlü iş güvenlik hizmeti için firmamız Çorlu OSGB, deneyimli personeli her zaman yanınızdadır.

 

 

Ergene’de İş güvenliği konusunda referanslarımız

Ergene’de iş güvenliği ve diğer konularda çalıştığımız birçok firma mevcuttur. Detaylı bilgiler için buradan referanslar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

Ergene İş sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri alanında, Ergene Belediyesi başta olmak üzere Velimeşe Sanayi Bölgesinde birçok farklı fabrika ve işletme ile çalışmaktayız.

Çorlu OSGB kalitesi ile siz de tanışın

İletişim sayfamızdan bize ulaşarak uzman ekibimizin sizi ziyaret etmesini sizin için neler yapabileceğimizi anlatmamızı isterseniz bize buradan ulaşabilirsiniz . Çorlu OSGB iletişim bilgileri için tıklayınız.